Bizden Haberler

TİNNİTUS TEDAVİSİ NEDİR?

Tinnitusun Tedavisi Nedir?

 

Vakaların çoğunda özel bir tedavi yoktur. Eğer temelde yatan işitme kaybı düzeltilebilirse kulağınızdaki çınlamalar da ortadan kalkabilir. Çınlamanın nedenini bulabilmek için bazı röntgen filmleri ve denge testlerine ihtiyaç duyulabilir. Bunlara rağmen tinnitusun gerçek nedeni kimi zaman bulunamaz. Neden ortaya konulmamış olmasına rağmen bazı durumlarda ilaçlar yardımcı olmaktadır. Tinnitus tedavisi için kullanılan birçok ilaç vardır. Genellikle hastaya bu ilaçlardan bir veya birkaçı önerilir ve sonuç alınıp alınmadığı sorulur.


Eğer Bir Neden Ortaya Konulamazsa Tinnitusun Azalması İçin Bir şey Yapılabilir mi?

Evet. Aşağıda yapmanız ve yapmamanız önerilen şeyler tinnitusunuzun azalmasına yardımcı olacaktır. Her şeyden önce işitme sisteminin vücudun en hassas ve kırılgan sistemlerinden biri olduğu hatırlanmalıdır. Bu nedenle aşağıdakilere uymanız önerilmektedir:

1. Yüksek sese maruz kalmaktan kaçının
2. Kan basıncını sürekli kontrol ettiriniz. Yüksek ise kontrol altında olması için doktorunuza başvurun. 
3. Tuz alımını kısıtlayın (fazla tuz kalp damar sistemi ve iç kulağa zararlıdır). Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin. 
4. Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun. 
5. Günlük bedensel egzersizler kan akımınızı düzenler. 
6. Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının. 
7. Tinnitus varlığı sizi endişelendirmesin. Kulak çınlaması sizin sağır olmanıza veya aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin. Bu çeşit kontrol kişinin kendini tembihlemesiyle başarılabilir. 
8. Sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin. 

 

Kişinin kendini tembih etmesi ne demektir? Bu geçerli bir tedavi yöntemi midir?

Kendini tembihleme, konsantrasyon ve gevşeme egzersizleri, Yoga, Meditasyon, kan basıncını ve kas gruplarını sistemli olarak kontrol etmeyi sağlar. Hasta bunu inanarak uygulayabilirse yararlı olabilmektedir.

 

Maskeleme nedir? Tinnitus maskelemesi nedir?

Tinnitus özellikle çevre sessiz olduğu zaman, gece yatarken, daha rahatsız edicidir. Tinnitusu baskılayacak bir ses, bir saatin tıklaması veya bir radyo, rahatsızlığı azaltacaktır. Bazı doktorlar alçak sesle FM kanallarını dinlemeyi önermektedir. Birçok hasta iki istasyon arasında ayarlanmamış radyonun çıkardığı sesi alçak sesle dinlemekten fayda bulduklarını ifade etmiştir. Beyaz ses olarak bilinen bu monoton ses çok rahatlatıcı olabilir. Bazı hastalar benzeri bir ses üreten elektronik aletler kullanmaktadır. Tinnitus maskeleyici, işitme cihazına benzer şekilde yapılan veya cihazının içine eklenen küçük bir elektronik parçadır. Sürekli ama rahatsız etmeyecek bir ses üreterek kişinin kulak çınlamasını unutmasını sağlar.

İşitme cihazları çınlamanın azalmasını sağlar mı?

İşitme bozukluğu kişilerin bazılarında çınlamanın kullandıkları cihazlar tarafından azaltıldığı veya yok edildiği söylenmektedir. Ancak işitme cihazı sadece tinnitusu önlemek için kullanılacaksa özenli bir çalışma yapılmalıdır. Genellikle işitme cihazı çıkartılınca çınlama ilk durumuna geri döner.

SONUÇ

Kulak çınlamanız için herhangi bir tedaviye başlamadan mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından dikkatli bir muayeneden geçmelisiniz.